Różne sposoby gotowania ryżu


  
Ryż po polsku
Szklankę ryżu wsypać na gęste sito i przemyć pod bieżącą wodą. Tą samą szklanką odmierzyć 2 i ćwierć szklanki wrzącej wody, wlać do garnuszka, a gdy woda znowu zawrze wsypać przepłukany ryż. Do smaku osolić, zamieszać, przykryć i gotować od chwili zawrzenia 7 minut. Następnie szczelnie przykryty garnek owinąć w kocyk i wstawić pod pierzynę.

Nie macie pierzyny? To w takim razie wstawcie między poduszki.

Zwykle już po pół godzinie jest gotowy, ale praktyczne gospodynie gotują w ten sposób ryż przed pójściem do pracy, a gdy z niej wracają, mają ryż gotowy, parujący, gorący i wtedy mogą z niego przyrządzać najrozmaitsze potrawy. Jest jeszcze jedna opcja gotowania ryżu - po prostu wsypać do bardzo dużej ilości osolonej wody i gotować, aż ryż zmięknie.
  Rizotto po francusku i włosku
Zapracowana, wiecznie spiesząca się do pracy Polka gotuje ryż " po polsku" rano lub wieczorem, a potem do tego ryżu dodaje resztki mięsa lub gulasz z drobiu czy inny z puszki, wszystko razem miesza, podgrzewa i - albo od razu na stół podaje, albo jeszcze zapieka w piekarniku, może nawet posypuje na wierzchu tartym, żółtym serem lub polewa śmietaną czy śmietanowym sosem. Rizotto gotowe !

Francuski ryż na rizotto gotują specjalnie. Jeśli nawet nie skorzystacie z tego przepisu, warto jest znać " reguły gry".

Na łyżce masła (5 dag) uwiędnić (podsmażyć) na biało 1-2 cebule (7,5 dag). Następnie wrzucić 25 dag ryżu starannie wytartego w suchej, czystej ściereczce (można myć i wycierać, ale Francuzki  zwykle zadowalają się samym dokładnym wytarciem ryżu, usuwając w ten sposób pył mąki ryżowej).

Gdy ryż zbieleje, przerzuć go do wrzącego bulionu (np. z kostki bulionowej lub koncentratu "rosół z drobiu"). Tego bulionu powinno być 2,5 raza więcej objętościowo niż ryżu ( na szklankę ryżu - dwie i pół szklanki bulionu. Zwykle jeszcze ryż przyprawia się, dodając soli, pieprzu, papryki do smaku, a nawet pasty pomidorowej lub paprykowej, zależnie od tego, z czym się ten ryż na rizotto połączy. Nakryć garnek i gotować na małym ogniu do 18 minut.

Włosi gotują tylko 13 minut, twierdząc, że wtedy ryż jest sypki i w miarę miękki. Po zdjęciu z ognia taki ryż - tak Francuzi, jak i Włosi - przyprawiają serem grojer lub tartym parmezanem. My możemy dodać każdy ostrzejszy ser żółty, utarty na tarce, a nawet ... tarty oscypek.

Dopiero tak przyprawione rizotto podaje się oddzielnie na półmisku "na jarzynkę" do gulaszy, paprykarzy itp., lub miesza się z przygotowanym mięsem, drobiem (choćby z puszki podrobami, czasem grzybkami, często groszkiem zielonym z puszki) i przyprawia oraz zapieka.

  Ryż po annamicku
25 dag ryżu przepłukać i wrzucić do 1,5 l wrzącej wody. Gotować 8 minut. Odcedzić i przepłukać wodą zimną, najlepiej bieżącą, bo płucze się tak długo, aż z ryżu będzie spływać woda zupełnie czysta. Jeszcze zostawić do obcieknięcia. Tymczasem do rondelka włożyć łyżeczkę masła (5 dag) i małą łyżeczkę od herbaty soli. Gdy masło się rozpuści, wrzucić do niego ryż i na najmniejszym ogniu (najlepiej na płycie azbestowej) dusić ryż pod przykryciem (szczelnym!) 25 minut.

Ten doskonały, idealnie sypki ryż, podawany do mięs, ryb, krabów itp., zastępuje chleb mieszkańcom Dalekiego Wschodu.

  Ryż po kreolsku
25 dag ryżu (niekoniecznie płukanego) wrzuca się na 3 l wrzącej, osolonej wody i gotuje na dużym ogniu nie dłużej niż 16-17 minut. Po czym ryż się odcedza, przelewa czystą zimną wodą (dość długo) i zostawia na sicie do dokładnego odsączenia. Następnie wykłada się ryż na duży, płaski półmisek, rozkładając go równą cienką warstwą do obsuszenia. Przyprósza się solą i "przyozdabia" małymi wiórkami masła (5 dag). Następnie ten półmisek z ryżem wkłada się do nagrzanego, ciepłego piekarnika lub ustawia na płycie kuchennej z boku: chodzi o to, by ryż dobrze odparował, ale nie gotował się dalej. Takie odparowanie trwa zwykle 25-30 minut.

Jest to wyśmienity, sypki, jak śnieg biały ryż, który można podawać do drobiu, cielęciny, baraniny, podrobów, jaj itp.

  Pilaw25 dag ryżu umyć pod bieżącą wodą, zawinąć w ściereczkę i obsuszyć, wycierając. Następnie już suchy ryż wsypać na patelnię z 2 łyżeczkami masła (nie rumienić). Kiedy ryż nabierze białego zabarwienia, a więc przestanie być lekko przezroczysty (surowy), przerzuca się go do garnka z gotującą wodą, a jeszcze lepiej - bulionem, ale jasnym, nie brunatnym. Tego bulionu czy wody powinno być 2 razy więcej objętościowo niż ryżu (np. na szklankę ryżu 2 szklanki bulionu). Bulion musi być wrzący. Do gotującego się ryżu dodaje się małą cebulkę, obraną z łuski, z wbitymi w nią 2 goździkami (dla zapachu), pół łyżeczki soli, odrobinę pieprzu.
Przykryć szczelnie garnek i gotować ryż na maleńkim ogniu 17-18 minut. Przed podaniem wymieszać ryż z łyżeczką masła.

Tak przyrządza się ryż najczęściej w Grecji, Bułgarii, na Węgrzech, czyli tam, gdzie lubi się ryż bardzo pikantny i niezależnie od tego, jakie będą do tego ryżu dodatki - mięso czy ryby, takie danie będzie miało w nazwie słowo: pilaw.

I przyszło nam teraz, tylko ... ryż gotować -:)

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

Tentang Kami

 

© 2010 Kluseczki